Producenci
Paczkomaty InPost
Paczkomaty InPost
Jak zapakować prezent?
Jak zapakować prezent?

Jak zapakować prezent?

Kupienie prezentu to trudna i bardzo wymagająca sprawa, tak by trafić w gust osoby obdarowywanej. Jak już uda się nam zdobyć ten idealny prezent dla bliskiej osoby to teraz pora na jego zapakowanie. Sztuka pakowania prezentów to niełatwe zadanie, które wymaga zaangażowania i odrobinę chęci. Pakowanie prezentów może różnić się w zależności od samego rodzaju prezentu jak i od okazji, na którą jest przygotowywany. Różne techniki, różne kształty, różne okazje wszystko to wpływa na ostateczny efekt wizualny gotowego prezentu. 

Jakich więc użyć materiałów do zapakowania prezentu małego, dużego czy o nieregularnych kształtach? Co najlepiej zapakować w celofan a co w materiał? Od czego zacząć pakowanie prezentów i co tak naprawdę będzie nam potrzebne? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym wpisie.

Jak ładnie zapakować prezent w papier

W naszej kulturze obchodzimy wiele świąt czy uroczystości, na które przynosi się prezenty. Jak więc ładnie zapakować prezent, by się wyróżniał na tle innych i nie był nudny?

Jak już mamy wybrany, kupiony prezent należy zastanowić się, w co chcemy go zapakować. Pierwsze co przychodzi do głowy to oczywiście ozdobny papier (o pozostałych metodach będzie trochę później). Do wyboru mamy oczywiście mnóstwo wzorów i kolorów papieru pakowego. Dzięki temu z powodzeniem możemy wybrać odpowiedni papier do sytuacji. Inną kolorystykę papieru użyjemy do przygotowania prezentu na ślub a inną na prezent świąteczny czy prezent dla dziecka. Ważne by kolorystycznie wpasował się w klimat uroczystości. Wystarczy odrobina kreatywności.

Owijanie prezentów w papier ozdobny to najprostszy sposób, aby upominek prezentował się elegancko. Dzięki tej metodzie z powodzeniem będziesz mógł zapakować książkę, pudełka, a nawet prezenty o mniej regularnych kształtach.

Co będzie potrzebne do pakowania?

Niezależnie od wybranego materiału do pakowania przydadzą się przyrządy ułatwiające nam to zadanie. Do takich podstawowych można zaliczyć:

  • klej,
  • ołówek,
  • wstążka,
  • nożyczki,
  • taśma - najlepiej jest przygotować taśmę dwustronną,
  • kokarda,
  • dodatkowe ozdoby - tematyczne lub spersonalizowane.

akcesoria do pakowania prezentu

Wszystkie te elementy przygotowane przed rozpoczęciem pakowania prezentów z pewnością usprawnią nam cały proces pakowania.

Najważniejsze - zawsze warto przygotować odpowiedni kawałek papieru. Co oznacza odpowiedni - to znaczy więcej papieru do pakowania niż może się wydawać, że będzie potrzebny (zasada ta dotyczy także każdego innego materiału, w jaki będzie zapakowany prezent). Zawsze nawet z niewielkim zapasem pakowanie będzie łatwiejsze i nie będzie obawy, że go zabraknie.

Instrukcja pakowania prezentów w papier ozdobny

Jak więc zapakować prezent w papier? Jak każda czynność, także pakowanie prezentów posiada swoje etapy. Dla osób początkujących bardzo one ułatwią i usprawnią pierwsze pakowanie. Poszczególne etapy wykonane, jeden po drugim, z pewnością doprowadzą do idealnie zapakowanego prezentu.

1. Pakowanie prezentu - krok pierwszy - wybór papieru

Wybierz odpowiedni papier pakowy. Pamiętaj, im papier cieńszy tym będzie trudniej nad nim zapanować. Grubszy i mniej błyszczący łatwiej jest układać i skleić. Do podklejania łączeń używaj taśmy dwustronnej. Dobrze sprawdzi się także cienka przeźroczysta taśma, która będzie praktycznie niewidoczna po naklejeniu.

jak zapakować prezent - przygotowanie papieru

2. Pakowanie prezentu - krok drugi - odmierzenie papieru

Odpowiedni rozmiar papieru to klucz do sukcesu. Zasada przy odmierzaniu jest następująca: papier przy szerszym boku pudełka powinien obejmować pudełko z niewielkim zapasem, z krótszych boków powinien mieć więcej niż połowa wysokości opakowania. To jest bardzo ważne - jeżeli papieru będzie mniej niż wyznaczone długości, po prostu nie uda się owinąć pudełka w całości.

3. Trzeci krok pakowania prezentu - owijanie szerszego boku

Ustawiamy prezent na papierze i w pierwszej kolejności owijamy szerszy bok. Musimy to zrobić bardzo starannie i dokładnie. Tak by papier pakowy nie marszczył się i ciasno przylegał do pudełka. Można wspomóc się taśmą dwustronną. Przyklej taśmą początek papieru do opakowania. Nie będzie się wtedy przesuwał.

4. Pakowanie prezentu - krok czwarty - zakładanie boków

Po założeniu dłuższych boków czas na krótsze. Co ważne robimy to zawsze do góry nogami (łączenie papieru na górze). Wtedy zagięcia wyjdą bardzo estetycznie. Przy pierwszym boku zagnij górną część papieru w dół, dokładnie wzdłuż bocznej ścianki pudełka.

Weź powstałe boczne ścianki między palce i zagnij boki (od strony pudełka na zewnątrz).

Zagięte boki dokładnie zegnij w stronę pudełka, jednocześnie zaginając dolną część papieru. Tutaj też warto wspomóc się taśmą klejącą. W zależności od ilości papieru powstanie trójkąt lub trapez.

Jedna strona gotowa. Teraz te same czynności, dokładnie w takiej samej kolejności należy zrobić z drugiej strony. Wygodnie jest postawić pudełko i robić to na tzw. stojącym pudełku.

Na koniec można prezent ozdobić kolorową wstążką i dołożyć bilecik. Tak zapakowany prezent będzie wyglądał pięknie. Gotowe!

Pakowanie prezentów o nieregularnych kształtach

Każdy z nas wiele razy stawał przed problemem jak zapakować prezent o dziwnych, nieregularnych kształtach? Z pomocą przychodzimy my. Nasze pomysły z powodzeniem sprawdzą się w wielu sytuacjach. Pakowanie prezentu mającego nietypowy kształt może być łatwe a przy okazji można się świetnie bawić.

Po pierwsze - można zapakować prezent w papier w formie cukierka. Ułożyć go na środku, zwinąć a boki skręcić - tak by powstało coś na kształt cukierka (może być skręcony jeden lub dwa boki). W miejscu skręcenia wystarczy przewiązać wstążką.

Po drugie - materiał. Łatwo ułoży się w saszetkę i tak samo jak w przypadku celofanu, wystarczy związać górą i gotowe.

jak zapakować prezent? - materiał

Po trzecie - pudełka. Na najprostsze rozwiązania często najtrudniej wpaść. Wystarczy włożyć prezent do pudełka i zapakować według uznania (papier pakowy, celofan czy kolorowy materiał).

Jak zapakować duży prezent?

Pakowanie dużego prezentu to nie lada wyzwanie. Duże gabaryty jest ciężej zapakować niż mniejsze zgrabne prezenciki. Nie ma jednak rzeczy niemożliwych. Jak więc zapakować prezent o dużo większych rozmiarach niż standardowe?

Do tego zadania należy podejść taktycznie. Aby zapakować duży prezent będzie potrzebny papier dużo większy niż standardowy. Jeżeli nie ma możliwości, aby kupić jeden duży kawałek papieru, można zaopatrzyć się w dwa lub trzy arkusze o tym samym wzorze. Można połączyć je taśmą klejącą od wewnętrznej strony (tak by taśma nie była widoczna) i wtedy zastosować się do podanych już kroków pakowania prezentów.

Pakowanie prezentów w celofan

Celofan jest bardzo znany i często wykorzystywany jako materiał do pakowania prezentu. Jednak nie każdy wie, jak w pełni go wykorzystać. Tak naprawdę jest to niezwykle wygodna i elegancka forma na ozdobienie podarunku. Szczególnie ładnie wyglądają w nim artykuły szklane czy kwiaty. Przeźroczysta folia pięknie eksponuje zawartość.

By prezent wyglądał oryginalnie, wystarczy: 

  • ułożyć go na samym środku celofanu,
  • złapać wszystkie rogi, podnieść do góry
  • przewiązać wstążką i gotowe.

Dla ułatwienia można pomóc sobie zszywaczem, tak by za bardzo nie rozchodziły się boki. Przy większych podarunkach można połączyć dwa celofany.

wręczanie prezentu

Podsumowanie

Pakowanie prezentów dla bliskich osób zawsze jest ekscytujące. Pomysłów jest naprawdę wiele i nie zawsze prezenty trzeba wkładać w torby prezentowe, by było szybciej. Oryginalnie zapakowany prezent ucieszy każdego.

Teraz już wiesz, jak zapakować duży prezent, jak zapakować prezent w papier (świąteczny, urodzinowy), celofan czy jak zapakować prezent o nieregularnych kształtach. Wszystkie te metody to tylko podstawa, wskazówka pomocna przy pakowaniu. Tak naprawdę zapakowanie prezentu i jego efekt końcowy zależy tylko i wyłącznie od Twoich kreatywnych sposobów czy wyobraźni. Prezent zapakowany własnoręcznie cieszy najbardziej!

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl